Technológiák, melyeket alkalmazunk a tökéletes tisztaság érdekében
Minden helyiségnek megvan a maga optimális tisztasági szabványa, amely a helyiség használati céljából és az ezzel kapcsolatos szennyeződési kockázatokból következik.
E szabványok – tehát egy hatékony higiéniai protokoll – elérése a megfelelő Operatív Módszerek és világos munkaeljárások meghatározásán keresztül történik, amelyeknek a racionalizáció folyamatában bizonyos alapelveknek kell megfelelniük:
- a műveleti gyakoriság helyes megállapítása
- a műveletek egyszerűsítése
- az alkalmazottak fizikai megterhelésének csökkentése, munkavégzés hatékonyságának növelése
- a személyzet megfelelő szakmai képzése
- a tájékoztató és képzési segédeszközök
- a szolgáltatás minőségi szintjének ellenőrzése, folyamatos monitoring
Következésképpen a munkafolyamatok és az operatív módszerek racionalizálása megköveteli egy olyan technológiai rendszer összeállítását, amelynek révén kezelhetők a műveletek és a hozzájuk csatlakozó, funkciójukban
- a beavatkozási terület szennyezettségi szintjében és
- a beavatkozás típusában (napi, időszakos, eseti) egymástól eltérő műszaki operatív módszerek.
A cél a lehető legjobb minőségi és gazdasági eredmény elérése, különös figyelemmel a környezetre gyakorolt hatásra.
Különösen, ami a minőségbeli eredményeket illeti, figyelembe kell venni, hogy minden kórház “fertőzésveszélyes“ hely, mivel helyiségei meghatározó szerepet tölthetnek be a kórokozók továbbításában. Ezért fontos tényező a kórházi fertőzések megelőzésében a korszerű beavatkozási rendszeren keresztül megvalósított gondos és folyamatos takarítás és a helyiségek folyamatos fertőtlenítő takarítása.
A MŰVELETI RENDSZER
A javasolt, a fent leírt elvek szerinti beavatkozási rendszer a következő elemekből áll:
- Takarító kocsi
- A mopok és törlőkendők mosási és fertőtlenítési rendszere
- A mopok, kendők impregnálási rendszere
Az impregnált technológia rendszer lényege a biztonság, az emberi hiba lehetőségének kizárása.
- előre impregnált mopok használata a padozat, mosható fal, csempe-felületek takarításánál
- színkódolt mikroszálas törlőkendők használata a fertőtlenítendő felületek elemek takarításánál
- a kocsi nem tartalmaz vizet
A hagyományos vizes technológiával szemben a mop és a kendő nem kerül vissza a már szennyezett vízbe, megakadályozva ezzel az egészségügyi intézményekben előforduló egyik leggyakoribb és legnagyobb problémát a tovább-, illetve a keresztfertőzés lehetőségét. A padozat felmosását minden esetben tiszta, fertőtlenítőszerrel átitatott, külön a célra szolgáló moppal végezik, a nyirkos feltörléshez használt mopokat minden helyiségváltásnál, de legalább minden 15 – 20 m2 felület felmosása után váltják, a kiemelt kockázatú felületek tekintetében a mop cseréje 6-8 m2– ként javasolt. Az elhasznált mopokat, kendőket a mosodába küldik, mosás és fertőtlenítés céljából, majd impregnálják a megfelelő koncentrációjú fertőtlenítőszerrel, ezzel előkészítve a következő felhasználásra. A fertőtlenítési rendszer tehát kizárja a víz és a mopfacsaró, csepegtető tálca jelenlétét a kocsin, mely általában a mikroorganizmusok szaporodásának kedvez.
A tisztítandó, fertőtlenítendő felületek méretéhez szükséges mennyiségben bocsátunk rendelkezésre a fertőtlenítőszerrel impregnált mopokat, törlőkendőket. Az impregnálási folyamatot egy előre programozott adagoló rendszer irányítja, így minden esetben megfelelő koncentrációjú munkaoldatban történik meg az impregnálás. Ezzel kizárható egy újabb probléma, az emberi hiba, a téves adagolás lehetősége, melynek következtében gyakran tapasztalhatunk kórházakban – túlzott fertőtlenítőszer használat okán – „ragacsos” felületeket, padozatot, melyek korántsem keltenek tiszta hatást egy épületben.
Emellett az impregnált mopok lényegesen kevesebb vizet tartalmaznak a hagyományosnál, ez szintén nagy előnyt jelent, hiszen így a felületek feltörlésre, nem pedig felmosásra kerülnek, vagyis jóval kevesebb víz kerül a padozatra, az hamarabb szárad, lecsökkenve ezzel a baleseti kockázatot jelentő elcsúszás lehetőségét az intézmény területén.
Minden műveleti rendszer legfontosabb része a bejárható felületek nyirkos felmosási mosási módszere. Erre a célra a kocsin 2 db, hermetikusan záró fedelű, különböző színű vödör található. Ezek a tartályok 25-30 db tiszta, előimpregnált, a padlózat felmosására és fertőtlenítésére használható mopot tartalmaznak. A vödrök szeparáltan tartalmazzák a fertőtlenítőszerrel átitatott mopokat.
A felületek (ágyak, éjjeliszekrények, ablakpárkányok, íróasztalok, billentyűzetek, ajtók, kilincsek, szaniterek) portalanítására és tisztítására, fertőtlenítésére használt tiszta fertőtlenítőszerrel impregnált mikroszálas törlőkendőket a kocsin magasan elhelyezett színkódos vödrök tartalmazzák.
A kocsin elhelyezett színkódolt mikroszálas törlőkendőkkel történik meg a felület tisztítása fertőtlenítése. A tiszta kendőkre sprayszórással juttatjuk ki az előre elkészített tisztító vagy fertőtlenítőszereket.
A tisztítószerek előre bekevert munkaoldat formájában kerülnek a takarító kocsikra.
Ez a rendszer az alkalmazott számára energiát takarít meg, optimalizálja a kocsi felkészítési idejét, ténylegesen megszünteti a mosószeres vödrök feltöltésének és ürítésének logisztikai idejét, csökkenti a vízfogyasztást, valamint a – nem mindig közeli és kényelmes – feltöltő pontoktól történő, néha túlzottan megterhelő – szállítását.
Végül ez a rendszer rövidebb időtartamú jelenlétet igényel az egyes terüeteken, így a lehető legkisebbre csökkenti a munkafolyamat idejét.
ÖSSZEGEZVE
- Takarítási rendszerünk csökkenti az emberi hiba lehetőségét
- mosási folyamat során impregnált moppokat állítunk elő
- kezelőszerek gépi adagolás útján kerülnek a flakonokban
- színkódos technológia
- Nincs víz a takarítókocsin
- csökken a logisztikai idő
- csökken a víz felhasználás
- környezetkímélő
- maximális hatékonyság
- Gépi adagolás
- maximális takarítási hatékonyság
- munkaoldat stabil koncentrációban kerül felhasználásra